Pratik Profiterol Tarifi

Pratik Profiterol Tarifi, Profiterol Tarifi, Kolay Profiterol Tarifi, Profiterol Nasıl Yapılır, Profiterol Yapımı

Pratik Profiterol Tarifi
Pratik Profiterol Tarifi, Profiterol Tarifi, Kolay Profiterol Tarifi, Profiterol Nasıl Yapılır, Profiterol Yapımı

Malzemeler (4-6 Kişilik)

  • İki buçuk su bardağı un
  • Bir tutam tuz
  • 3/4 su bardağı su
  • Bir tutam Hindistan cevizi rendesi
  • Üç adet yumurta
  • Üç kâse hazır vanilyalı dondurma
  • Çikolata Sosu İçin Malzemeler
  • Küçük parçalara ayrılmış üç kâse sade çikolata
  • Yarım su bardağı ılık su

Yapılışı

1.Önceden 160 derecede ısıtılan fırın hazır bekletilir. Fırın tepsisinin tabanı yağlı kâğıt ile kaplanır. Un, tuz ve Hindistan cevizi rendesi bir kapta iyice harmanlanır.

2.Su ve tereyağı bir tencerede kısık ateşte kaynatılır. Kaynayan karışıma; un, tuz ve Hindistan cevizi karışımı ilave edilerek hızla karıştırılır. Sürekli karıştırılarak, tencereye yapışmayacak kıvama gelince tencere ateşten alınır.

3.Hamur el yakmayacak dereceye gelene kadar bekletilir. Yumurtalar tek tek eklenerek her yumurtadan sonra iyice karıştırılır. Hamur ele yapışacak kıvama geldiğinde eller hafif ıslatılıp hamur yoğurulur. Hamur kaşık yardımıyla ceviz büyüklüğünde parçalar halinde yağlı kağıt kaplı fırın tepsisine konulur. Aralıklı olarak dizilen hamur parçaları sıcak olarak bekleyen fırında 25-30 dakika 160 derecede pişirilir. Bu süre sonunda fırın kapağı açılıp soğumaya bırakılır.

4.Profiterollerin soğuması beklenirken dondurma dolaptan çıkarılıp yumuşaması için bir süre dışarıda bekletilir. Soğuyan profiterollerin alt kısmı bıçak yardımıyla kapak gibi açılır. 5-Profiterollerin içi kaşık yardımıyla dondurma ile doldurulup üzerlerine hazırlanan çikolata sos gezdirilir. Hemen servis edilmelidir. Hemen servis edilmeyecekse profiterollerin içleri dondurma yerine tercihe göre kremşantiyle doldurulabilir.

5.Sosun Hazırlanışı

6.Profiteroller pişmeye yakın sos hazırlığı yapılır. Bu işlem tekrar ısıtılmaması için pişmeye yakın yapılması tavsiye edilir.

7.Çikolatayı suyla birlikte benmari usulü eritin, ılık ve akışkan kalmasını sağlayın.

8.Profiterollerin içlerinin doldurulmasının ardından çikolata sosunu profiterollerin üzerinde gezdirin.

Leave a Reply