Pratik Kaymak Gibi Sütlaç

Pratik Kaymak Gibi Sütlaç, Kaymak Gibi Sütlaç, Kolay Kaymak Gibi Sütlaç, Kaymak Gibi Sütlaç Tarifi, Kaymak Gibi Sütlaç Yapımı

Pratik Kaymak Gibi Sütlaç
Pratik Kaymak Gibi Sütlaç, Kaymak Gibi Sütlaç, Kolay Kaymak Gibi Sütlaç, Kaymak Gibi Sütlaç Tarifi, Kaymak Gibi Sütlaç Yapımı

Sütlaç İçin Malzemeler:

  • 5 su bardağı süt
  • 1,5 su bardağı ılık su
  • 1 çay bardağı dolusu pirinç
  • 2 yemek kaşığı buğday nişastası
  • 1 çorba kaşığı pirinç unu
  • 1 su bardağı şeker
  • 2 paket toz vanilya

Sütlaç Yapılışı

1.Pirinçleri bir kaba alın sudan geçirerek süzgeç yardımıyla süzün. Derin bir tencereye bu yıkanmış pirinçleri koyun ve üzerine ılık suyu ilave ederek pirinçlerin haşlanmasına kadar pişirmeye devam edin.

2.Pirinçler suyu çekmeye başladığında 4,5 su bardağı süt ilavesine geçin. Yarım su bardağı sütü buğday nişastası ve pirinç unu için ayırın.

3.Süt konulduktan sonra 1 su bardağı toz şeker ve vanilyayı tencereye koyarak kaynayana kadar karıştırın.

4.Yarım su bardağı sütü ayrı bir kapta pirinç ununun çözülmesi diğer bir kapta da buğday nişastasının çözülmesi için kullanın.

5.Öncelikle pirinç unu karışımını tenceredeki karışımına yedirin.

6.Tenceredeki pirinç unu karışımı tamamen harmanlandığında buğday nişastası karışımını ilave edin. Yaklaşık 10 dakika kadar sütlacın içini tahta kaşık yardımıyla karıştıra karıştıra kaynamasını sağlayın.

7.Ocaktan indirilen sütlaçları sütlaç kaselerine bir buçuk kepçe olacak şekilde pay edin. Fırın tepsisine dizin

8.Fırın tepsisinde sütlacın kızarması için sütlaçların yarısına kadar tepsiye su ilave edin. 180 dereceye ayarlanan fırında üzerleri kızarana kadar pişirin.

9.Üzeri kızaran sütlaçları servis tabaklarına alın. Üzerine ceviz ya da fındık koyarak servis yapın.

Leave a Reply