Pratik Karadut Pekmezi Tarifi

Pratik Karadut Pekmezi Tarifi, Karadut Pekmezi Tarifi, Kolay Karadut Pekmezi Tarifi, Karadut Pekmezi

Pratik Karadut Pekmezi Tarifi
Pratik Karadut Pekmezi Tarifi, Karadut Pekmezi Tarifi, Kolay Karadut Pekmezi Tarifi, Karadut Pekmezi

Karadut Pekmezi İçin Malzemeler:

  • İki kilo karadut
  • Biraz su

Karadut Pekmezi Yapılışı:

1.Karadutların hepsini bir kapta yıkayın. Suyunu süzün ve saplarından ayırın. Yıkama işlemini çok iyi yapmanız lazımdır. Aksi halde pek çok problemle karşılaşmanız mümkündür.

2.Yıkadığınız karadutların tümünü bir tencereye koyun. Tahta kaşık yardımıyla bu tencere içerisinde karadutlarınızı kaynatın. Bir saat boyunca kaynadıktan sonra, karadutları süzgeçe koyun. Suyunu süzün. Bu işlem biraz uzun sürebilir. Bu sırada başka işle uğraşabilirsiniz. Çünkü süzme işlemi yavaş yavaş, kendiliğinden gerçekleşecektir. Süzdüğünüz karadutları iyice ezin. Suyunu elde edin ve posasını da ayırın. Posası bir işinize yaramayacaktır.

3.Karadut suyunu elde ettikten sonra, suyu doğal yollarla pişirip, pekmez haline getirin. Bu işlem için çok geniş bir kaba ihtiyacınız vardır. Bu yüzden orta derece büyüklükteki fırın tepsinizi kullanabilirsiniz. Suyu güneş gören tepsiye ekleyip, bekletin. Dış etkenlerden koruma amacıyla karadut pekmezinizin üstünü tülbent ile kapatabilirsiniz. Beş gün içerisinde karadut pekmezinizin pişmesi mümkündür. Tülbenti mutlaka gererek kullanın ki tülbent pekmezin içine girmesin.

4.Yaklaşık bir haftada güneşte koyulaşan pekmeziniz su ile temas etmemelidir. Beş gün sonunda pişen karadut pekmezinizi cam kavanozlara koyabilirsiniz. Böylece karadut pekmezinizi çok uzun zaman saklayabilirsiniz. Evde doğal olarak hazırladığınız pekmezi, sabah kahvaltılarında keyifle tüketebilirsiniz. Küçük bir tabakta lezzetli karadut pekmezini servis yapabilirsiniz.

Leave a Reply