Pratik Çok Kolay Pişi Tarifi

Pratik Çok Kolay Pişi Tarifi, Çok Kolay Pişi Tarifi Pratik Çok Kolay Pişi Tarifi, Çok Kolay Pişi

Pratik Çok Kolay Pişi Tarifi
Pratik Çok Kolay Pişi Tarifi, Çok Kolay Pişi Tarifi Pratik Çok Kolay Pişi Tarifi, Çok Kolay Pişi

Kolay Pişi İçin Malzemeler

  • 1 su bardağı süt
  • 1 yumurta
  • 2 çay kaşığı tuz
  • 1 paket kabartma tozu
  • Yaklaşık 3 su bardağı un
  • 2 su bardağı sıvı yağ

Kolay Pişi Yapılışı

1.Kolay pişi için bir kaba yumurtayı kırıp çırpın, 1 su bardağı süt ve 2 çay kaşığı tuzu ekleyip karıştırın. 1 paket kabartma tozu ve un ilavesiyle ele yapışmayan bir hamur elde edene kadar yoğurun. Un miktarı markalara göre değişkenlik gösterdiğinden miktarı değil kıvamı gözetin. Yumuşak bir hamur olana kadar un ekleyip yoğurun.

22 su bardağı sıvı yağı kızartma tavasına alıp kızdırın. Yağın iyice kızdığından emin olun ki, hamurlar yağ çekmesin.

3.Sıvı yağ kızarken hamuru tezgaha alın ve un yardımı ile yarım santimetre kalınlığında açın. İster bıçakla keserek isterseniz de bardak veya kurabiye kalıplarıyla parçalar elde edin. Hamurun şekillendirmesi bitince hamur parçalarını kızartmaya başlayın. İlk attığınız hamurlar çabuk kızaracağından dikkatli olun. Tüm hamurları önlü arkalı kızartın ve fazla yağı çekmesi için havlu kağıt serilmiş bir tepsiye alın.

4.Hamurların tamamını şekillendirdikten sonra kızartmaya başlamanız size büyük kolaylık sağlayacaktır. Bunun için şekil verdiğiniz hamurları yağlanmış tepsiye ya da yağlı kağıt serilmiş tepsiye dizebilir ve yapışmalarını önleyebilirsiniz. Hamurun çok unlu olmamasına özen gösterin, böylece kızartma yağınızda yanma ve kararma olmaz. Kolay pişileri çay, zeytin, beyaz peynir, reçel, kahvaltılık çikolata ile servis edebilirsiniz.

Leave a Reply