Pratik Baharatlı Somon ve Portakallı Mısır Salsa Tarifi

Pratik Baharatlı Somon ve Portakallı Mısır Salsa Tarifi

Pratik Baharatlı Somon ve Portakallı Mısır Salsa Tarifi, Kolay Baharatlı Somon ve Portakallı Mısır Salsa Tarifi, Baharatlı Somon ve Portakallı Mısır Salsa Tarifi

Pratik Baharatlı Somon ve Portakallı Mısır Salsa Tarifi
Pratik Baharatlı Somon ve Portakallı Mısır Salsa Tarifi, Kolay Baharatlı Somon ve Portakallı Mısır Salsa Tarifi, Baharatlı Somon ve Portakallı Mısır Salsa Tarifi

Baharatlı Somon & Portakallı Mısır Salsa Malzemeleri

Baharat Karışımı için Malzemeler
1 yemek kaşığı soğan tozu
1 yemek kaşığı sarımsak tozu
½ tatlı kaşığı toz kırmızı biber
½ tatlı kaşığı kimyon
½ tatlı kaşığı kaşığı öğütülmüş kara biber
½ tatlı kaşığı ak biber
½ tatlı kaşığı acı kırmızı biber
½ yemek kaşığı deniz tuzu
½ tatlı kaşığı köriSomon için Malzemeler
1 tepeleme kaşık klarifiye tereyağı
½ fileto somon balığı

Portakallı Mısır Salsa için Malzemeler
½ adet koçan mısır
1 adet kırmızı soğan
1 adet lime suyu ve zest
½ adet domates
½ adet portakal
½ adet avokado
7 – 8 adet jalapeno biber
Tuz
Zeytinyağı
4 – 5 dal taze kişniş

Patates Püresi için Malzemeler
2 adet patates
2 yemek kaşığı tereyağı
2 yemek kaşığı krema
1 tutam muskat
Tuz
Ak biber
1 yemek kaşığı taneli hardal

Yapılışı

Mısır salsa için; mısırı koçanından bıçakla keserek sıyırın ve parçalarına ayırıp karıştırma kabına koyun, kırmızı soğanın yarısını çok çok ince doğrayın ve karıştırma kabına ekleyin. Avokadoyu ikiye bölün iç çekirdeğini çıkartın ve yarısının kaşık ile kabuğunu çıkartıp mümkün olduğu kadar ezmeden küçük küpler olacak şekilde doğrayın. Domatesi dışardan kabuğunu soyar gibi çekirdekli kısmı bırakarak doğrayın, ardından küçük küpler olacak şekilde doğrayıp karıştırma kabındaki diğer sebzelerin içerisine ekleyin. Yeşil limonun kabuklarını ince ince rendeleyip karıştırma kabına ekleyin. Suyunu da karışımın içerisine sıkın. Portakalın segmentini çıkarmak için iki ucunu kesin, dışındaki zarını kabukla çıkartacak şekilde, portakalın etli kısmını almadan bıçak yardımı ile kesin. İki deri arasındaki etli kısma bıçakla vurup dilimi çıkartın. Her bir dilimi ortadan ikiye kesip karıştırma kabına ekleyin. Kaşıkla hafif ezerek karıştırın. Son olarak jalapeno biberleri küçük küçük doğrayarak karıştırma kabına ekleyin. Tuz ve karabiber ile tatlandırıp zeytinyağı gezdirdikten sonra karıştırıp kenara alın.

Somonu kesme tahtasına alın ve somonun yağlı kısımlarını temizleyin. Eğer kılçık varsa cımbız yardımı ile kılçıkları ayıklayın. Elinizdeki somonu iyicee temizledikten sonra 3 eşit parça olacak şekilde dilimleyin.

Baharat karışımını hazırlamak için bir kase içerisinde tüm baharatları karıştırın. Geniş ve yayvan bir tabağa bu baharat karışımını yayın.
Tavanızı ocağa alın ve iyice ısıtın. Bu arada somonun etli kısımlarının hepsini baharata bulayın. Tavanıza bir tepeleme yemek kaşığı sade tereyağı koyun ve eritin. Isındıktan sonra balığın baharatlı kısmı tavaya değecek şekilde koyun ve pişmeye bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir