Pizza Hamuru Yapılışı, Pizza Hamuru Tarifi

Pizza Hamuru Yapılışı, Pizza Hamuru Tarifi

Pizza Hamuru Yapılışı, Pizza Hamuru Tarifi, Kolay
Pizza Hamuru Tarifi, Pratik Pizza Hamuru Tarifi

Malzemeler 3 kişilikdir. Hazırlama süresi 1.5 saatdir. Pişirme süresi 15 dakikadır. Kolay gelsin.

Pizza Hamuru Yapılışı, Pizza Hamuru Tarifi
Pizza Hamuru Yapılışı, Pizza Hamuru Tarifi

Pizza Hamuru Tarifi İçin Malzemeler

 • 450 grambeyaz un(2+1/4 bardak)
 • 25 gramyaş maya(2/3 paket)
 • 225 gramılık su(1 bardaktan biraz fazla)
 • 5 grambeyaz şeker(1 çay kaşığı)
 • 5 gramtuz(1 çay kaşığı)

Pizza Hamuru Tarifinin Püf Noktası

Un kullandığınız her tarifte olması gerektiği gibi. unu mutlaka eleyerek kullanın. Eğer fırını alt-üst aynı süre çalıştırırsanız, pizza pişene kadar üzerindeki peynirler gereğinden fazla kızarır.

Pizza Hamuru Tarifinin Pişirme Önerisi

Eğer fırında kullandığınız volkanik bir taşınız varsa onu fırında iyice ısıtıp pizzanızı onun üzerine koyarak pişirirseniz çok daha leziz bir pizza hamur elde edersiniz.

Pizza Hamuru Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Bütün malzemeyi ister elde ister mutfak makinesinde iyice yoğurup, mayalanması için ılık bir ortama alın. Klima veya cam açıksa kapayın veya yakınlarına koymayın. Hamuru koyduğunuz kabın üzerine temiz bir mutfak bezi örterek minimum 40 dk mayalanmaya bırakın.
 2. Fırını önceden 200 derecede ısıtın.
 3. Mayalanma sonunda hamurunuz en az 2 katına çıkmış olacaktır. Hamuru 3 eşit parçaya bölün ve mümkün olduğunca ince olacak şekilde bir merdane yardımıyla açın. Açarken merdaneyi hafifçe unlayın.

 1. Eğer pizza sacınız varsa ona galeta unu serpip, açılan hamuru ona aktarıp, onun üzerinde sosunu ve malzemelerini ekleyin. Eğer yoksa fırın ızgarasının üzerine fırın kağıdı sererek hamuru yerleştirin ve malzemeleri ekleyin.
 2. Sactan kaydırarak, üzerine pişirme kağıdı konmuş ızgarayla fırına atın.Izgara ile pişirilmesinin sebebi hem alttan hem üstten aynı derecede ısıya maruz kalmasıdır.
 3. Fırını altlı üstlü ısıttıktan sonra pizzayı atınca, ilk 4 dakika sadece alttan sonra ki 6 dakika alt üst çalıştırarak toplam 10 dakika pişirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir