Midye Dolma Tarifi ve Hazırlanması

Midye Dolma Tarifi ve Hazırlanması

Midye Dolma Tarifi ve Hazırlanması, Midye Dolma Tarifi, Midye Dolma Hazırlanması, Midye Dolma, Osmanlı Yemek Tarifleri

 

Midye dolma severlere artık evinizde kolayca yapma şansı veriyoruz. Aslında midyenin en güzel tadı sahil kenarında yemek ile cıkıyor. Bu şansı olmayan arkadaşlarımız için! Evlerinde yaparak bu lezzetden eksik kalmamalarını istedik. Gelelim Midye Dolması Tarifi vermeye. Kolay ve basit şekilde yapa biliceğinize inanmakdayım.

Bizimmekaniz Yemek Tarifi sitemizi takip etmenin en iyi yollarındna birisi Facebook sayfamızı beğenerekdir. Arkadaşlarınıza paylaşma şansı veriyoruz. Nasılmı? Altaki Sosyal medya Bütonları ile. Afiyet olsun

Midye Dolma Tarifi ve Hazırlanması
Midye Dolma Tarifi ve Hazırlanması

Malzemeler

* 30-35 büyük siyah midye
* Tuz

 

 

 

 

 

 

 
Yapılışı

1— Zeytinyağlı dolma içi aynen hazırlanır
2— 30-35 tane büyük ve siyah midyeye bir avuç tuz atılıp 1-2 saat bırakılır.Sonra bıçak’a kazınarak yıkanır.
3- Midyelerin düz taraflarına bıçak sokularak kitap gibi ikiye açılır.İçindeki tüyler kesilip iyice yıkanır.Hazırlanan zeytinyağlı dolma için midyelere sıkıcadoldu-rulup tekrar kapatılır.
Tencereye yerleştirilip ölçülü suyu konur.(2 su bardağı.)üzerine tabak kapatılır, sonra da tencerenin kapağı örtülerek orta ateşte pişirilir.
Suyunu tamamen çekince yarım bardak şarap ilave edilir.Tencerenin kapağı tekrar kapatılıp 5-10 dakika daha ateşte tutulur.Kapak aralanarak soğutulur.Midyeler birer birer silinip parlak olması için zeytinyağı sürülür.Kıvırcık yapraktan ve limon dilimleri ile tabağa yerleştirilir

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir