Kolay Ev Yapımı Jelibon Tarifi

Kolay Ev Yapımı Jelibon Tarifi, Ev Yapımı Jelibon Tarifi, Kolay Ev Yapımı Jelibon Tarifi, Ev Yapımı Jelibon

Kolay Ev Yapımı Jelibon Tarifi
Kolay Ev Yapımı Jelibon Tarifi, Ev Yapımı Jelibon Tarifi, Kolay Ev Yapımı Jelibon Tarifi, Ev Yapımı Jelibon

Ev Yapımı Jelibon Tarifi İçin Malzemeler

 • 1 su bardağı kadar dondurulmuş meyve
 • 1 adet limonun suyu
 • 1 yemek kaşığı sığır jelatini
 • 1 çay bardağı organik bal
 • Yarım su bardağı su

Ev Yapımı Jelibonun Yapılışı

 1. Ev yapımı jelibon tarifimizin daha sağlıklı olması için yalnızca bal kullandık. Ancak siz şekerlemelerin daha tatlı olmasını isterseniz, bu tarife bir çay bardağı kadar şeker de ekleyebilirsiniz. Kullanacağınız şekerin esmer şeker olması tavsiye edilir.
 2. Önce meyveleri mutfak robotundan geçiriyoruz. Bu aşamada meyvelerin tamamen püre haline gelmesi ve aralarda büyük parçaların kalmamasına özen gösterin.
 3. Meyveler püre halinde geldikten sonra bir tencereye alın ve üzerine balı, limon suyunu ve suyu ekleyin.
 4. Ocağın altını kısık ateşte yakarak meyveleri kaynamaya bırakın. Ara ara karıştırarak meyvelerin tamamen pişmesini sağlayın.
 5. Meyveler piştikten sonra üzerine sığır jelatinini ekleyin. Jelatin eriyinceye dek karıştırmaya devam edin ve sonra ocağın altını kapatın.
 6. Jelibonu hazırlamak için dilediğiniz tarzdaki kalıpları kullanabilirsiniz. İsterseniz küçük çikolata kalıplarından veya daha büyük şekerlemeler elde etmek isterseniz, buna uygun kalıplardan yardım alabilirsiniz.
 7. Hazırladığınız karışımı soğumadan kalıplara boşaltın ve sonra donmasını bekleyin. Yaklaşık olarak 2 saat sonra ev yapımı jelibonlar yenilecek kıvama gelmiş olacaktır.

Leave a Reply