Karamel Ev Yapımı Yapılışı, Karamel Ev Yapımı Tarifi

Karamel Ev Yapımı Yapılışı, Karamel Ev Yapımı Tarifi

Karamel Ev Yapımı Yapılışı, Karamel Ev Yapımı Tarifi, Pratik Karamel Ev Yapımı Tarifi, Kolay Karamel Ev Yapımı Tarifi, Sevilen Karamel Ev Yapımı Tarifi, Karamel Ev Yapımı

 

Karamel sevenler için kolay karamel nasıl yapılır kısaca anlatmaya calışıcaz. Bende çok severim arkadaşlar Karamel Ev Yapımı Tarifi ni. Evde nasıl yapacağınızı öğreticez sizlere.

 

Malzemeler 1 kücük kavanoz. Hazırlama süresi  10 dakikadır. Pişirme süresi 20 dakikadır. Kolay gelsin.

 

 

Karamel Ev Yapımı Yapılışı, Karamel Ev Yapımı Tarifi
Karamel Ev Yapımı Yapılışı, Karamel Ev Yapımı Tarifi

Malzemeler

 • 1,5 su bardağı

  toz şeker
 • 1/2 su bardağı

  su
 • 4 damla

  limon suyu
 • 75 gram

  tereyağı
 • 125 ml.

  sıvı krema

 

 

 
 

 

 

 

Nasıl Yapılır?

 1. Karamel hazırlamak için; toz şeker, su ve taze sıkılmış limon suyunu derin bir sos kabına alın.
 2. Erimekte olan toz şekeri karıştırmadan sos kabını aralarda sallayarak şekerin karamelize olmasını sağlayın. Yüksek ateşte şekerin yanmamasına dikkat edin.
 3. Sütlü bonbon rengini alan şeker karışımına soğuk tereyağı katıp tahta bir kaşık yardımıyla karıştırın.
 4. Rengi koyulaşan ve kısık ateşte pişirmeye devam ettiğiniz karamel karışımına son olarak krema katıp hızlıca karıştırın.
 5. Kısık ateşte 2-3 dakika daha pişirdiğiniz karamel karışımını ocaktan alın. Sıcağı sıcağına cam ya da seramik bir kavanoza boşaltın.
 6. Oda sıcaklığında soğutup kapağını kapattıktan sonra buzdolabına kaldırıp muhafaza edin. Soğudukça katı bir hal alan karameli, benmari usulü eritip tatlı yapımında ve süslemelerde kullanın.

Püf Noktası

Şekeri yakmadan kahverengi bir renk alana kadar pişirmeye dikkat edin. Karamelize olan toz şekeri karıştırmayın, kabın kenarlarına bulaştırmayın.Koyu bir renk almaya başlayan toz şekere tereyağını katıp karıştırın.Krema eklediğiniz zaman köpürmeye başlayacaktır oldukça sıcak olan karamelin ocak ve elinize yapışmamasına dikkat edin. Bu nedenle derin ve çelik bir sos kabı kullanın.Karameli kapağı kapalı cam bir kavanozda 10-15 gün süresince buzdolabında rahatlıkla muhafaza edebilirsiniz.

 

Pişirme Önerisi

Hazırladığınız karamel kıvamının hafif pütürlü olduğunu düşünürseniz blenderdan geçirdikten sonra da kavanoza aktarabilirsiniz.

 

Servis Önerisi

Oda sıcaklığında soğuttuğunuz karameli, kıvam ve şekil alması için temiz buz kalıplarına boşaltıp buzluğa kaldırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir