Ekmek Kadayıfı Yapılışı, Ekmek Kadayıfı Tarifi

Ekmek Kadayıfı Yapılışı, Ekmek Kadayıfı Tarifi

Ekmek Kadayıfı Yapılışı, Ekmek Kadayıfı Tarifi, Pratik Ekmek Kadayıfı Tarifi, Sevilen Ekmek Kadayıfı Tarifi, Kaymaklı Ekmek Kadayıfı Tarifi, Kolay Ekmek Kadayıfı Tarifi

 

Bu mükemmel lezzet genelde erzurum yöresinde çok yiyilmekde. Ramazan aylarında sofralarından eksik olmakda. Sizlere evinizde bu lezzeti yapmak istiyosanız tarifimize bakarak kolayca yapa bilirsiniz.  Ekmek Kadayıfı Tarifi yapılışına gecelim dostlarım.

 

Malzemeler 12 Dilimlikdir. Sayınıza göre artıra bilirsiniz. Hazırlama süresi 30 dakikadır. Pişirme süresi 1 saatdir. Kolay gelsin.

 

Ekmek Kadayıfı Yapılışı, Ekmek Kadayıfı Tarifi
Ekmek Kadayıfı Yapılışı, Ekmek Kadayıfı Tarifi

Malzemeler

 • 1 adet

  hazır ekmek kadayıfı
 • 5 su bardağı

  toz şeker
 • 8 su bardağı

  su
 • 1/2 adet

  limon

Ekmek kadayıfını ıslatmak için:

 • 2 su bardağı

  su

Servisi için:

 • 300 gram

  manda kaymağı
 • 100 gram

  ceviz içi

 

  

 

 

Nasıl Yapılır?

 1. Tatlı yapımında kullanacağınız ve kuru durumda olan ekmek kadayıfını paketinden çıkartın. İki kat halinde satılan kadayıfı 2 su bardağı su ile ıslatıp, bir kenarda bekletin.
 2. 1 su bardağı toz şekeri yanmaz, yapışmaz teflon bir tavaya aktarın. Kısık ateşte, aralarda hafif bir şekilde karıştırarak toz şekeri karamel haline getirin.
 3. Derin bir tencerede kalan toz şekeri ve şerbet yapımında kullanacağınız suyu kaynatın.
 4. Kaynamakta olan şerbet karışımına limon suyu ve kabuğunu, karamel halini alan toz şekeri ekleyin. Bir çırpıcı yardımıyla hızlıca karıştırın.
 5. Karamel sayesinde kahverengi bir renk alan ve çok hafif bir yanık şeker kokusu olan şerbetiniz hazır. Duru su ile ıslattığınız ekmek kadayıfının suyunu sıkarak çıkartın.
 6. Ekmek kadayıfını pişirme tepsisine alın ve ocak üzerine yerleştirin. Ayrı bir ocakta, kısık ateşte hala kaynamaya devam eden şerbet karışımından kadayıfın üzerine azar azar gezdirin.
 7. Şerbeti kadayıfın içine çekmesi için aralarda dinlendirin. Kısık ateşte, tatlının altının yanmaması için; tepsiyi aralarda döndürüp tüm şerbeti azar azar eklemeyi sürdürün.
 8. Şerbetini çeken tatlıyı dilimledikten sonra ceviz içi ve kaymak ilavesiyle servis edin. Bu tatlı lezzeti sevdiklerinizle paylaşın.

Püf Noktası

Ekmek kadayıfını pişireceğiniz tepsi, hazır durumda olan kadayıfın çapından oldukça büyük olmalıdır. Şerbetini içen ve sünger yapıda olan kuru ekmek kadayıfı büyüdükçe büyüyecektir.

 

Pişirme Önerisi

Hazırladığınız karameli az sıcak su ile açtıktan sonra kadayıfı pişireceğiniz tepsinin tabanına döküp, kadayıfı üzerine yerleştirebilirsiniz. Böylelikle tatlının tabanı karamel rengini alacak, üst tarafı daha açık renk olacaktır.

 

Servis Önerisi

Tek kat halinde dilimlediğiniz şerbetini içen ekmek kadayıfını kaymak ilavesi ile rulo şeklinde sardıktan sonra da ikram edebilirsiniz.Tatlıyı vanilyalı dondurma ile servis edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir