Makaron Yapılışı, Makaron Tarifi

Makaron Yapılışı, Makaron Tarifi, Pratik Makaron Tarifi, Kolay Makaron Tarifi, Enfes Makaron Tarifi, Sevilen Makaron Tarifi, Süper Makaron Tarifi, Makaron Tatlısı

 

 

Malzemeler 20 adetlikdir. Sayınıza göre malzemeleri artıra bilirsiniz arkadaşlar. Hazırlama süresi 2 saatdir. Pişirme süresi 20 dakikadır. Kolay gelsin.

 

Makaron Yapılışı, Makaron Tarifi

Makaron Yapılışı, Makaron Tarifi

Malzemeler

 • 80 gram

  yumurta akı
 • 90 gram

  toz antep fıstığı
 • 160 gram

  pudra şekeri
 • 50 gram

  toz şeker
 • 1/4 çay kaşığı

  tuz

Kreması için:

 • 120 gram

  beyaz çikolata
 • 50 gram

  krema
 • 60 gram

  iri çekilmiş antep fıstığı

 

  

 

 

Nasıl Yapılır?

 1. Makaronları hazırlamak için; yumurta akını, tuz ilavesi ile cam bir kapta yüksek devirde çırpın.
 2. Köpürmeye başlayan çırpılmış yumurta akına toz şekeri azar azar ekleyin ve koyu bir krema kıvamını alana kadar çırpma işlemini sürdürün.
 3. Toz Antep fıstığı ve pudra şekerini eleyin. Fıstık tozu ve pudra şekerinin elek üzerinde kalan pütürlü kısımlarını kullanmayın.
 4. Elediğiniz pudra şekerli Antep fıstığı karışımının üçte birini çırpılmış yumurta akına katın. Yumurta aklarının sönmemesi için; karışımı tahta bir kaşık ya da plastik bir spatula yardımıyla alttan üste doğru tek yönde ve yavaşça karıştırın.
 5. Kalan karışımı iki partide ekleyerek aynı işlemi tekrarlayın. Alttan üste doğru havalandırarak karıştırdığınız takdirde yumurta akları sönmeyecektir, buna dikkat edin.
 6. Hazırladığınız macaron hamuru karışımını krema sıkma poşetine doldurun. Tabanına yağlı kağıt ya da daha iyi sonuç almak için macaron silpatı serdiğiniz tepsilere makaron hamurunu aralıklı olarak paylaştırın. Bu şekilde küçük ve yassı kurabiyeler hazırlamış olacaksınız.
 7. Üzerlerinin kuruması için tepsiye aldığınız makaronları, oda ısısında en az 60 dakika kadar bekletin.
 8. Bekletme süresinin sonuna doğru fırını önceden 150 derecede ısıtın. Hazırladığınız makaronları, fırının orta ısısında yaklaşık 18-20 dakika kadar pişirin. Fırından çıkardıktan sonra soğumaları için oda ısısında bekletin.
 9. Makaronların dolgu kreması için; kremayı sos tenceresinde kısık ateşte kaynatın.
 10. Küçük parçalar halinde kestiğiniz beyaz çikolatayı kremaya katın ve aralarda karıştırarak erimesini sağlayın.
 11. Son olarak iri çekilmiş Antep fıstığı kattığınız krema karışımını cam bir kaba aktarın, ılındıktan sonra kıvam alması için buzdolabında soğutun.
 12. Fırından çıkan ve soğuyan macaron kurabiyelerin arasına buzdolabında soğuttuğunuz fıstıklı kremadan koyup kapatın. Lezzetinin tam olarak anlaşılması için buzdolabında beklettikten sonra sevdiklerinizle bu özel tadı paylaşın.

 

  

 

Püf Noktası

Makaron harcını fırın tepsisine aralıklı olarak sıkın, boşluk vermeden ve üzerleri düz olacak şekilde bırakmaya çalışın. Üzerlerinin kuruması için tepsiye aldığınız makaronları en az bir saat kadar oda ısısında dinlendirin. Kuruduklarını anlamak için parmağınızla üzerlerine dokunun. Elinize yapışmıyorlarsa kurumuş demektir.Makaronları beklettiğiniz sürede, aralarda fırın tepsisini mutfak tezgahına vurarak içindeki hava kabarcıklarının gitmesini sağlayın.Fırın ısınmış olacağından ikinci tepside pişirme süresinin daha da kısalacağını göz önünde bulundurun.Bu tarif için silikon bir mat olan silpat edinmenizde gerçekten yarar var.

 

Pişirme Önerisi

Makaron ve krema harcına kakao, çeşitli renkte gıda boyası ve aroma ekleyerek çeşitli renklerde mis gibi kokan makaronlar hazırlayabilirsiniz.

Leave a Reply

iNDiR ANDROiD UYGULAMAMiZi

Sohbet
kişisel blog,program indir